Od začátku...

 

      V době, kdy jsme se rozhodovali, jaké velké plemeno psů si vybereme, nás tibetská doga  nejdříve ze všeho zaujala svým vzhledem. Povaha je ale mnohem důležitější, a povaha důstojné, k cizím odměřené, ale k rodině milé tibetské dogy se nám zalíbila. Co jsme chtěli my? V roce 1991 byly naše 3 děti ještě relativně malé, takže základ byl, aby si psi dobře rozuměli s dětmi. Další, co jsme očekávali od našeho budoucího kamaráda, byla nenáročnost jak na péči, tak na výživu v dospělém věku, schopnost hlídat bez výcviku, nepříliš velká potřeba procházek, otužilost. Nepotřebovali jsme absolutně poslušného psa, ale rozumného přítele a hlídače. Jak jsme pak poznávali povahu tibetské dogy, byla pro nás ideální. Mohli jsme jí dát hodně lásky, dost času a porozumění. A tak jsme si 30. prosince 1992 přivezli dva malé krásné chundelaté medvídky, naše první dvě fenky Anik-Chin a Bali…

     Holčičky rychle rostly a měli jsme štěstí, byly nejen přesně takové, jak jsme si představovali, ale vyrostly do krásy, takže začaly výstavy. Bali se stala první Interšampionkou z českého chovu, Ajša měla také úspěchy. Rozhodli jsme se pro chov a z prvního vrhu si nechali fenku Annabell, která se stala druhou Interšampionkou z českého chovu a už jsme přemýšleli, co dál. Dovezli jsme si pejska z Finska a vybírali další vhodné ženichy pro naše fenky.  

     Všechny naše tibetské dogy byly černé s pálením, modrá s pálením je ale přece také zajímavá barva. Ve vrhu byly dvě modré fenky, ale Eli měla v 6 týdnech úraz - a bylo rozhodnuto, zůstala u nás Eli. Ellisabeth je fena příjemné povahy a výjimečné krásy. V roce 1999 jsme přivezli naše zlatíčko, pejska Phou-Sheng des Mille Vallees od paní Pilat z Francie. Tashi, jak jsme pejska pojmenovali, byl úžasný. Líbil se nám jeho vzhled i milá povaha. A co zlatá? V roce 2000 bylo v ČR velmi málo zlatých TD. Má vysněná zlatá fenka se narodila jako první ve vrhu. Bali mi splnila přání. Balinka i Ajša nás už opustily, ale žijí s námi Bali potomci.

     A Eli? V roce 2003 jsme s ní jeli na naši první světovou výstavu s tím, jaké by to bylo pěkné umístit se do pátého místa. Ve třídě šampionů bylo s Eli ještě 8 fen. A Ellisabeth vyhrála, získala titul Světový vítěz! Další velký úspěch byl na Světové výstavě 2006 v polské Poznani, kdy titul Světový vítěz získal syn Chua-Jen a Falca  Mimayin Strážce z Tibetu. Světová výstava 2009 v Bratislavě - Ellisabeth a Irdlow Strážce z Tibetu se stali Světovými veterán vítězi, fenka Xenie Strážce z Tibetu získala titul Světový vítěz mladých...

     Tibetská doga už tímto českým názvem plemene evokuje velikého psa. Proto se snažíme, aby ze spojení, která plánujeme dlouho dopředu, vyrostli nejen zdraví, ale i pěkní velcí psi s krásným pohybem a rovnýma nohama. Zatím se daří, většina psů od nás má více než 72 cm a jejich pohyb je moc hezký.

      Nemůžeme si nechat všechny tibetské dogy, které bychom chtěli, teď s námi bydlí několik  tibeťáků různého věku a boerboelové, molosi z jižní Afriky.

     Naše psí rodina se rozrostla a jsem ráda, že i mezi majiteli štěňat od nás máme hodně přátel. Děkujeme všem, jak se starají o naše psí děti a přejeme hodně radosti v životě s tibetskými dogami!

 

 
 

2012............. 1.3.2012 zemřel Josef Stašek, můj manžel. Budu pokračovat v našich plánech sama a další generace tibetských dog Strážce z Tibetu budou běhat na výstavách a žít s námi. Ivana