Tady jsou články, které jsme posílali do klubového zpravodaje

 

Víte, že

 

Název plemene "do-khyi" znamená v tibetštině přivázaný pes.

 

 

Tibetské dogy občas v Tibetu nosí kolem krku červený límec, tzv. kekhor, vyrobený z obarvené srsti yaka. Tento límec umocňuje hrozivý vzhled psa a pokud jsou v něm ještě bílé znaky, tyto psa chrání proti zlým duchům.

 

 

Dvě žluté skvrny nad očima (u černých a modrých s pálením) jsou ceněny, vypadají jako druhý pár očí a pak se zdá, že pes nikdy nespí a stále hlídá.

 

 

Feny tibetských  dog hárají jen jednou ročně, většinou v rozmezí září až listopadu. Samozřejmě jsou i výjimky, ale nejsou časté.

 

 

Tibetské dogy mají neobvykle hustou podsadu, proto je jejich srst v zimě vynikající izolací. Línají jednou ročně, na jaře. Toto línání je velmi mohutné, při línání je dobré psa denně kartáčovat, aby se odstranily zbytky podsady a váš pejsek zase brzy vypadal dobře, i když rozdíl mezi zimní a letní srstí je obrovský.

 

 

Štěně každého plemene musí být socializováno, u tibetských dog to platí dvojnásob. Pejsek si odmala musí zvykat na různé lidi, podněty a situace. Pak budete mít vyrovnaného psa, kterého můžete vzít kamkoli bez žádných problémů.

 

 

Barva srsti u narozených štěňat modrých, modrých s pálením a zlatých je jiná, než jaká je v dospělosti. Modrá a modrá s pálením se rodí světle stříbrná, postupně tato barva tmavne a v dospělosti je středně až tmavě modrá nebo s mírným nádechem dohněda. U zlatých jsou dva typy podle genetického založení - jedni se rodí jako modří, v dospělosti jsou světle až středně zlatí, druzí se narodí skoro černí, postupně se barva mění většinou na středně až tmavě zlatou.

?